English version

Po kilku latach fascynującej zabawy z ceramiką widzę, że ogromna część prac, prób i eksperymentów była skierowana do grona pasjonatów tradycyjnego golenia (TG). Poniżej prezentuję typowe produkty.

Motywem wiodącym przedmiotów TG jest ich praktyczność. Cecha ta jest zależna od typu golenia, stosowanych kosmetyków, sposobu wyrabiania piany, rodzaju i długości włosia pędzla, wielkości dłoni itd. Niejednokrotnie wybór kształtu i wykończenia przedmiotu zależy od już posiadanych artefaktów użytkownika np. brzytwy.

Zdjęcia presentują bardzo różne koncepcje użytkowe. Do rozumienia ich niuansów niezbędna jest praktyka w TG. Cześciowo wyjaśniałem te kwestie w artykule TeGe miski. Jednak od tego czasu zrealizowałem wiele nowych pomysłów rozszerzających gamę modeli – nowe typy powierzni, nowe kszałty, nowe zestawy wielofunkcyjne. Niektóre z nich, w sensie koncepcji, są wyjątkowe w światku TG np. shaving bell, ale i inne. Temat daje ceramikom duże pole do innowacji.

Miski i kubki tradycyjne


Swojego czasu najczęściej spotykanym naczyniem w TG był kubek ze specyficznym uchwytem. Te powyżej wykonane są przeze mnie. Niektóre znane fabryki wciąż je wytwarzają. Myślę, że wszyscy wizytujący Ćmielów mieli okazje je zobaczyć.
Obecne formą najczęściej spotykaną są miski bez uchwytu z różnego rodzaju wzorami na dnie pomagającymi w wytwarzaniu piany. Kształt, głębokość, średnica, kolor i sposób wykończenia to sprawy indywidualne.

Decydując o wspomnianych elementach można uzyskać inne funkcje. Miski pokazane obok siebie są zasadniczo inne choć podobne wyglądem.


Bywa, że forma i stylistyka miski do golenia jest ważniejsza od kształtu, trzymania czy powierzchni.
Dla innych kluczem jest by miska leżała w dłoni i była chropowata wewnątrz. W takim wypadku najlepiej sprawdza się wycinek kuli.

Zestawy

Zestawy są wyjątkowo atrakcyjne. Szczególnie na prezent. Także w tych sytuacjach kiedy chcemy zgrać ceramikę brzytwą lub maszynką bądź innymi elementami łazienki.

Zestaw toaletowy z porecelany barwionej w masie. Nakrywka do miski do wyrabiania piany służy jako pojemnik na mydło twarde lub średnio-twarde.
Istnieje także możliwość rozszerzenia zestawu o butelki, pojemniki na mydło (także z dozownikiem). Zdjęcie jest dowodem, że także okładki brzytwy można zrobić z ceramiki – w tym wypadku z porcelany.
Użytkownicy szukają rozwiązań oszczędzających miejsce na półce. Oto jeden z przykładów, w którym miska i pędzel tworzą zestaw. Konstrukcja sprzyja szybkiemu suszeniu. Wewnątrz widać szklowo barankowe włąsnego składu.
Brzytwa okolicznościowa na 100. lecie odzyskania niepodległości wymagała stworzenia zestawu kolorystycznie i kształtem pasującego do tej konkretnie brzytwy.
Podobnie do brzytwy okolicznościowej, w tym przypadku szukałem zestawu pasującego do brzytwy whaler. Stąd kształty, kolory i detale morza, muszli oraz płetwy wieloryba.
Przykład zestawu dość ekskluzywnego dla japońskiej brzytwy SK1. Czarna ceramika ze złoceniami (tj. Au)
Nie wszystkie zestawy muszą być ciemna i mroczne. Nie muszą być też toczone. Tutaj zestaw letni z porcelany barwionej w masie. Pędzel łączy ceramikę, drewno i włosie.
Oj dużo tych zestawów zrobiłem. Ten umieszczam bo był pierwszy chronologicznie.

Golenie na gorąco

Golenie na gorąco jest jednocześnie bardzo przyjemne i uciążliwe. Ta sprzeczność ma wyjaśnienie. Ciepło wzmacnia zapach mydła i daje przyjemny odbiór na twarzy. Nie mniej trzeba zaopatrzyć się we wrzątek co już wnosi pewną komplikację. Przede wszystkim jednaka nie wszystkie mydła dobrze reagują na podwyższoną temperaturę, mogą zanikać. Nie mniej “gorąco” zachęcam to praktykowania tego podejścia

Zdjęcie zapożyczone od Mariusz vel Pimps. Ten zestaw można zobaczyć na jego filmie.
Tu widać zupełnie inne podejście do golenia na gorąco. Ten kubek pokazuje moje poszukiwania współczesnego odpowiednika tradycyjnych kubków barberskich, które posiadały dwie komory – jedną na wrzątek, drugą na pędzel. W tym wypadku wrzątek znajduje się pod pędzlem i parując ogrzewa go. Model bardziej przydatny dla tych, którzy wyrabiają pianę na twarzy, ale oczekują utrzymania temperatury. Taki kubek łączy w sobie także funkcję kubka do namaczania włosia naturalnego.
Typowa miska dwuścienna. Miska wewnętrzna jest zanurzona w gorącej wodzie.

Nietypowa miska, w której gorąca woda znajduje się jedynie pod dnem oraz w kanistrach na bokach.

Pojemniki na mydło

Innym rodzajem miski jest tzw. shaving bell. Wymyśliłem tę nazwę odnosząc się do pierwowzoru butter bell. Wydaje mi się to bardzo ciekawym połączeniem miski z pojemnikiem na mydło.

 

 

 

 

 

Miłośnicy TG mają problem. Trudno im nie powstrzymać się przed spróbowaniem kolejnego mydła. Najlepsze mydła są bardzo drogie, a sporą cześć ceny przypada na ładne opakowanie (tygielek drewniany lub porcelitowy). Dlatego stosuje się tzw. refilly. Te trzeba gdzieś sensownie przechowywać. Np. w takiej pagodzie.

 

 

 

Inny przykład kamionkowego naczynia do przechowywania mydeł.

 

Powierzchnia

 

 

 

 

 

Miski porcelanowe nieszkliwione różnokolorowe w masie

 

 

 

W “normalnym” garncarstwie takie efekt byłby powodem odrzucenia pracy. W TG nierówna powierzchnia miski to efekt wręcz konieczny. Podobnie ma się sprawa z gryfem do pędzla gdzie o jego praktyczności decyduje kształ (trzymianie, zatrzymywanie piany) ale także chwytna powierzchnia.

 

 

 

W przeciwieństwie do typowych misek ceramicznych, w TG liczy się odpowiednia struktura wewnętrzna miski. Stąd poszukiwania szliwa barankowego, chatterowania wewnątrz oraz różnych rysunków.

 

 

 

Podobnie do miski prezentowanej na poprzednim zdjęciu, w tej użyłem angoby. Tym razem jednak do podkreślenia zamierzonych pęknięć czerepu na zewnątrz. Taka struktura zwiększa chwytność mokrej miski.

 

Miski stylizowane

 

Pasjonaci TG zwracali się do mnie z różnymi pomysłami ma miski w konkretnej stylizacji. Poniżej kilka przykładów stylizacji na oponę, drewniany ceberek, blaszankę oraz przykład aplikacji logo.

 

 

 

To może coś dla fanów motoryzacji

 

 

 

Coś bliżej natury – “drewniany” ceberek

 

 

 

Steampunk w pełnej krasie

 

 

 

Zrobiłem kilka takich blaszanek.

 


 

 

Tani i skuteczny sposób na trwałe logo

 


 

 

Inny sposób stylizacji wnętrza kubka

 

Elementy towarzyszące

 

Kubki, pojemniki, podstawki, buteleczki itd. Tych elementów towarzyszących jest sporo. Czasami to właśnie one stanowią podstawę dla konkretnego użytkownika. Np. dla wyrabiających pianę na twarzy pędzlem naturalnym, to właśnie kubek jest elementem standardowym.

 

 

 

Kubeczki TG

 

 

 

Butelka AS

 

 

 

Podstawki na mydło w kostce

 

 

W TG czasami używa się mydeł w postaci typowej kostki

Dylematy

 

Na koniec chciałbym zaprezentować typowy dylemat. Cichy (Cichy Custom Art) zrobił piękną i wygodną brzytwę o bardzo specyficznej estetyce. Dla swoich celów nazywam ją “fajerą”. Byłoby dobrze by doczekała się odpowiedniej ceramicznej “asysty”. Pytanie brzmi jaki zestaw do niej zrobić, z jakiego materiału, jakie kształty, czym wykończyć itd. Wydaje mi się, że będzie musiała poczekać na wypał wysoki z udziałem szkliw popiołowych. A do tego potrzeba konkretnego pieca…

 

 

Albo ta sztuka poniżej. Brzytwa wojenna od Yurii Kravchenko. Jej kontekst i historia jeszcze bardziej utrudnia wymyślenia jakiegoś zestawu ceramiki, który pasowałby.

 

 

 

Styl retro to naczynia przypominające stare garnki emaliowane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *