Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”

11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapie Europy, Polska odzyskała niepodległość. Rocznica ta jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, godnym świętowania, ale także głębszej refleksji nad historią i współczesnością naszego narodu i kraju.

Sądzę, że jest wyjątkową okazją do uczczenia zarówno w gronie rodzinnym (szczególnie z dziećmi), jak i różnego rodzaju grupach zainteresowań czy społeczności lokalnej. Wielkie marsze i centralnie zorganizowane festyny to nie jedyna forma możliwej aktywności.

Dlaczego nie można by uczcić takiej rocznicy emitując jakąś małą serię wyrobów rzemiosła?

Dokładnie 11 listopada przyszedł mi do głowy pomysł stworzenia limitowanej serii ręcznie wykonanych kubków i gryfów. Aby taki pomysł miał sens w szerszym kontekście, powinien łączyć się z obchodami państwowymi oraz mieć element wspólny z innymi formami świętowania niepodległości. Dlatego zwróciłem się z prośbą do Biura Programu “Niepodległa” o prawo wykorzystania oficjalnego logo Programu oraz wpisania na oficjalną listę obchodów. Zgoda została udzielona przez Pana Ministra Jarosława Sellina.

Kubki będą wytoczone na na kole garncarskim w technice agateware, w kolorze białym i czerwonym. Z założenia wyroby mają być przekazane na aukcje charytatywne. Ja ich nie sprzedaje, nie mam żadnego dochodu ani zwrotu kosztów. Nie prowadzę też działalności gospodarczej. Nie jestem dostawcą produktu. Prototyp można oglądać na podstronie work in progress tego blogu.

Jednocześnie zapraszam do zapoznania się z poniższą wystawą “Tak powstawała niepodległa” w postaci poniższych plansz. Wystawa została przygotowana przez Biuro Programu “Niepodległa”.