Uwaga: Jak zostałem upomniany, nie ma idealnego pasa ogólnie. Ale może być pas, który sobie wymarzyłem. Taki który jest tym “idealnym” dla mnie (Ciebie, zależnie kto wypełnia ankietę). Idealny – to znaczy taki, że zgadzam się by był moim jedynym pasem.

Próbuję ocenić faktyczny wpływ wecowania na brzytwę. Skupiam się na ocenie obiektywnej przez pomiar ostrości i podgląd na mikroskopie. Mimo, że jest to podejście zupełnie amatorskie, wyniki są ciekawe. Zachęcam do zapoznania się z nimi pod tym linkiem: Wecować czy nie?

Uogólnione wyniki pomiarów ostrości

Cześć obiektywna pomaga w zrozumieniu co jest ważne w wecowania. Wtedy łatwiej określić oczekiwania co do mojego jedynego pasa idealnego. Wnioski wskazują, że elementy subiektywne są naprawdę istotne dla zadowolenia użytkownika. Można zaryzykować stwierdzenie, że lepiej kupić pas, który nam pasuje niż brzydki i nieporęczny pas z super skóry. Dlatego warto sobie odpowiedzieć na poniższe pytania dotyczące oczekiwań, poręczności i estetyki pasów.

Odpowiedzi są dostępne dla wszystkich. Ciekawe czy rezultaty wskażą na jakiś faworyzowany pas przez społeczność TG.

Chcecie zobaczyć mój pas idealny – zapraszam do innego posta.

Uwaga: Niestety trzeba za każdą odpowiedzią nacisnąć przycisk “submit”.

Najnowsze pytanie którego brakowało i proszono mnie o dodanie:

Jaka powinna być szerokość pasa?

Voting is overDotychczasowe pytania

Dlaczego wecujesz?

Voting is over


te odpowiedzi, jak do tej pory 20, są dla mnie zaskoczeniem

Ile pełnych X stosujesz przy normalnym wecowaniu?

Voting is overJak często wecujesz brzytwę?

Voting is overJaki rodzaj skóry wybrałbyś na pas

Voting is overJaki rodzaj materiału wybrałbyś na pas?

Voting is overJaki rodzaj połączeń elementów powinien mieć pas idealny?

Voting is overJaki preferujesz sposób trzymania w pasie idealnym?

Voting is overJakie wykończenia powinien mieć pas idealny?

Voting is over
Jaki więc jest ten idealny pas?

Mądrość tłumu (społeczności) brzmi następująco:

Zestaw do wecowania powinien składać się pasa bydlęcego i lnianego. Najlepiej by był szerokości około 7cm. Zdecydowanie powinien być w kolorze naturalnym skóry (jeśli chodzi o część skórzaną). Pas powinien mieć pełnowymiarową rączkę, płaską lub trójwymiarową. Jeśli chodzi o połączenia to najważniejsza jest ich jakość i estetyka, z lekkim wskazaniem na połączenia szyte.

Wbrew pozorom nie jest to wybór ani oczywisty, ani nie jest prosty w realizacji. Skóra końska, o której sporo się mówi, nie została wybrana. Len, o który tak trudno na rynku (pas gęsto tkany), został ewidentnym faworytem. Szerokość pasa jest trudna, nie tylko ze względu na materiał wyjściowy, ale brak na rynku ramek i karabińczyków na tę szerokość.

Ankieta mówi także o naszych nawykach. Zdecydowana większość golarzy wecuje wyłącznie przed goleniem, więcej niż 30 Xsów i tylko wtedy gdy brakuje brzytwie ostrości. Dla mnie jest to dość zaskakujące.

Dziękuję wszystkim za udział. Wytwórcom polecam do serca.

W ramach zabawy narysowałem kolejną odsłonę swojego preferowanego pasa. Tym razem bardziej uwzględniając wyniki ankiety.